Зараз все більшої популярності набувають мотокультиватори. Це дуже зручна та високопродуктивна альтернатива простій лопаті. За допомогою мотокультиватора можна досить швидко та якісно обробити великі площі. Але навіть на невеликій ділянці такий помічник, як мотокультиватор, завжди буде затребуваний.

Що вміє мотокультиватор?

Мотокультиватор - надійна, проста в експлуатації, порівняно не галаслива і надійна машина, здатна не тільки розпушувати ґрунт за допомогою ротаційних фрез, а й знищувати бур'яни. Крім того, мотокультиватор може відмінно перемішувати з ґрунтом органічні та мінеральні добрива по всій глибині обробки.

Вага мотокультиватора становить від 10 до 55 кг, а потужність – у середньому від 1,8 до 6,5 л.с. Така техніка за годину може обробити 2 сотки городу або 1 сотку цілини. Для дачника вигідно, що мотокультиватори працюють з різним навісним обладнанням - наприклад, з плугом, картоплевикопувачем, причепом, підгортачем, газонокосаркою, подрібнювачем, водяною помпою, ґрунтозачепами. Деякі моделі можна оснастити колесами на пневмошинах та візком – вийде транспортний засіб вантажопідйомністю – 150-200 кг. За допомогою таких візків можна перевозити добрива, будівельні матеріали, урожай тощо.

Як вибрати?

У більшості випадків мотокультиватор призначений для обробки невеликих грядок і клумб, хоча деякі моделі легко впораються і з відносно великими площами - не дуже щільним і не сильно задернованим грунтом.
Легкі мотокультиватори із потужністю двигуна 1-2 л. с. оптимальні для ділянок до 3 соток. Якщо у вас від 6 до 20 соток, краще орієнтуватися на середні культиватори із двигуном 3-6 к.с. Важкі, з потужними двигунами 6 л.с., подужають площі, що перевищують 30 соток. До переваг вітчизняних культиваторів можна віднести порівняно невисоку ціну.

Американські та європейські культиватори та мотоблоки поєднують у собі доступну ціну з традиційно високою якістю та широкою різноманітністю моделей.

У великій родині мотокультиваторів існують малюки, чия вага не перевищує 11 кг. Це швидше допоміжний інструмент, який обробляє землю на глибину не більше 15 см, оскільки їхня порівняно мала вага не дозволяє долати опір ґрунту. Такі мотокультиватори призначені в основному для підготовки грядок, догляду за клумбами, підгортання, розпушування. Чим важчий мотокультиватор, тим простіше фрезі пересуватися в землі і витримувати задану глибину, особливо на ділянках з важким ґрунтом. Такий культиватор не потрібно підштовхувати з тиском, він їде сам.

Спочатку визначтеся, чи доведеться культиватором обробляти цілину. Не всі моделі легких культиваторів зможуть впоратися із цим завданням. Можливість обробки цілини закладена у самих фрезах, які повинні мати спеціальну конструкцію. Важливими є паспортні дані, такі як глибина обробки. Врахуйте, що вони вказані для нормальних ґрунтів. На суглинистих і болотистих ґрунтах властивості можуть погіршуватися, тобто. заявленої паспортної глибини обробки досягти буде складно.

Звертайте увагу на ширину захвату культиватора. Для порівняно великих ділянок краще, щоб ширина захвату була більшою. Для прополювання між грядками потрібна ширина захвату менше. Ширина захвату може бути змінена перестановкою або заміною фрез. Чим вище потужність культиватора, тим швидше він обробляє землю. Деякі культиватори мають функцію прополювання. Фрези врізаються в землю на 3-10 см і подрібнюють коріння бур'янів. Культиватори можуть мати цікаві додаткові функції. Наприклад, аератор, газонні граблі, щітка для очищення щілин між плитами на доріжках, підрізувач країв газонних посадок. При виборі середніх та важких культиваторів насамперед слід звертати увагу на потужність. Чим вища потужність, тим швидше ви обробите ділянку землі.

Навіщо потрібний саме культиватор?

Для деяких видів робіт навіть мотоблок буде громіздким, наприклад, при роботі на клумбах, обробці землі між грядками, кущами та деревами. Тут і стане в нагоді культиватор. Вага культиваторів коливається від 10 до 55 кг. З невеликим культиватором легко впорається навіть жінка, тоді як працювати з мотоблоком вагою під 70 кг здатний не кожен.